Śledztwo – Zabójczo wciągająca gra planszowa / W Białym Domu

Jeżeli lubicie gry detektywistyczne i rozwiązywanie zagadek kryminalnych, to zdecydowanie gra Śledztwo jest pozycją, na którą koniecznie musicie zwrócić uwagę.

Jest to niewielkich rozmiarów, dedukcyjna gra karciana wydawnictwa Edgar Games, gra się w nią już od 2 graczy, zalecany wiek to 16+, głównie przez tematykę i hasła na kartach, my wyciągając niektóre hasła i pojęcia graliśmy z młodszymi graczami i gra także super się sprawdziła, zwłaszcza, że w naszym gronie jest cała masa wielbicieli detektywistycznych gier planszowych.

W opakowaniu znajdziemy ponad 100 kart – 28 kart zbrodni – przy pomocy tych kart powstają kryminalne sprawy oraz 80 kart śledztwa, które przybliżają nas do odkrycia podejrzanych, znajdują się na nich takie wskazówki jak podejrzani, motywy, przedmioty, a także miejsca i osoby. W pierwszych rozgrywkach pomocne są też karty z pytaniami pomocniczymi, które pozwolą nam się wczuć i wdrożyć w rozgrywkę.

Instrukcja nie jest długa, jest także dość dobrze i w przystępny sposób napisana, szybko pomoże nam w pojęciu zasad i przejściu do rozgrywki.

Przed rozgrywką musimy zdecydować kto wcieli się w rolę świadka, reszta graczy będzie pełniła rolę śledczych i przesłuchiwała świadka, żeby uzyskać jak najwięcej wskazówek naprowadzających na rozwiązanie. Świadek wymyśla także historię przestępstwa, w oparciu o wyłożone karty, którą muszą odkryć śledczy. Dzięki temu każda rozgrywka jest zupełnie inna i gra daje mnóstwo możliwości zależnych tylko od wyobraźni graczy i wyłożonych kart.

W momencie kiedy świadek obmyśli już przebieg sprawy to śledczy zaczynają zadawać pytania, ważne żeby były one sformułowane w taki sposób, żeby odpowiedź na nie była zawsze w formie „tak” lub „nie”. Świadkowie muszą wytypować właściwe karty w każdej z kategorii. Gdy stwierdzą, że są już gotowi, przedstawiają swoją wersję zdarzeń świadkowi, jeżeli ich wersja jest zbliżona do wersji świadka i wskazali właściwe karty, to odnoszą sukces i śledztwo zostaje zakończone zwycięstwem.

Rozgrywka i zasady jest bardzo prosta, niektórym, zwłaszcza w pierwszych rozgrywkach może sprawić trudność zadawanie i formułowanie pytań. Najlepszą oceną gry jest chyba to, że u nas jeszcze nigdy, w żadnym gronie nie skończyło się na jednej rozgrywce, wszyscy zawsze chcieli grać kilka razy pod rząd. Nawet początkujący gracze. Więc jeżeli lubicie gry dedukcyjne i detektywistyczne, to zdecydowanie polecamy, gra zdecydowanie pozytywnie wpływa na wyobraźnię, dedukcyjne myślenie, a także zachęca do wymyślania pytań, z czym często młodzież także ma problemy. W roli świadka świetnie sprawdzą się wszyscy, którzy lubią wymyślać opowiadania i historie. Plusem gry jest także jej nie wielki rozmiar i to, że można W nią szybko zagrać i nie potrzeba dużo miejsca. Polecamy zagrać także w Niewiarygodne Historie, które my także bardzo lubimy i cieszą się wśród naszych graczy dużym zainteresowaniem i grywalnością.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *